Kā rodas izlīdzinātās enerģijas izmaksas: elektroenerģijas ražošanas patieso izmaksu novērtēšana

7.jūlijs, 2023

Enerģijas ražošanas jomā ļoti svarīgi ir iegūt skaidru izpratni par faktiskajiem izdevumiem, kas saistīti ar elektroenerģijas ražošanu. Izlīdzinātās enerģijas izmaksas (IEI) ir vienkāršs, taču jaudīgs rīks, kas palīdz mums salīdzināt dažādu enerģijas avotu izmaksas. Lai noteiktu vidējās elektroenerģijas ražošanas izmaksas laika gaitā, tiek ņemti vērā iepriekšējie ieguldījumi, ekspluatācijas izdevumi un spēkstacijas kalpošanas laiks. Šī raksta mērķis ir vienkāršā veidā izskaidrot IEI.

IEI sastāv no elektroenerģijas vienības izmaksu neto summas pašreizējās vērtības sistēmas darbības laikā:

Aprēķina process:

Lai iedziļinātos IEI aprēķinos, mums ir nepieciešami trīs pamatskaitļi:

  • Kapitāla izmaksas: sākotnējās investīcijas, kas nepieciešamas spēkstacijas, tostarp aprīkojuma, infrastruktūras un uzstādīšanas, būvniecībai. .

  • Ekspluatācijas izmaksas: izdevumi par iekārtas darbību un uzturēšanu – darbaspēks, degviela, apkope un remonts.

  • Elektroenerģijas ražošana mūža garumā: kopējais elektroenerģijas daudzums, ko elektrostacijā paredzēts saražot visā tās darbības laikā.

Pēc nepieciešamās informācijas apkopošanas, ko parasti nodrošina būvniecības uzņēmumi vai “turnkey solution” jeb pilna cikla projektēšanas un būvniecības risinājumu sniedzēji kā “Sunwise”, var sākt aprēķinu procesu. Šeit ir piemērs, kas ilustrē, kā darbojas IEI Latvijā, ja izdodas piesaistīt “Altum” atbalstu.

Izpratne par rezultātiem:

Iegūstot IEI rezultātus, ir būtiski saprast to nozīmi. Piemēram, ja aprēķinātā IEI vērtība ir 0,036, tas nozīmē, ka, ieviešot savā īpašumā saules enerģijas ģenerēšanas sistēmu, turpmākos 25 gadus, maksājot 0,034 EUR par vienību, varat prognozēt, ka saņemsiet aptuveni 22 GWh elektroenerģijas gadā.

Citas lietas, kas jāņem vērā, novērtējot patiesās elektroenerģijas ražošanas izmaksas:

1) Ietekme uz vidi: tradicionālās spēkstacijas, kuru pamatā ir fosilais kurināmais, veicina gaisa piesārņojumu un siltumnīcefekta gāzu emisijas, kas negatīvi ietekmē klimata pārmaiņas un izraisa veselības problēmas cilvēkiem. Savukārt, atjaunīgie enerģijas avoti kā saule un vējš, piedāvā tīrākas alternatīvas ar mazāku ietekmi uz vidi.

2) Tīkla integrācija un infrastruktūra: var būt nepieciešama tīkla infrastruktūras modernizācija un paplašināšana, lai īstenotu atjaunīgās enerģijas projektus, palielinot kopējās izmaksas. Taču, ražojot elektroenerģiju pašpatēriņam no saules, privātpersonas un uzņēmumi var samazināt atkarību no ārējiem elektrotīkliem un mazināt pieaugošo enerģijas izmaksu ietekmi. Tādējādi investīcijas atmaksājas vidēji 4-7 gados un saules staciju kalpošanas laiks ir 30 gadi.

3) Tehnoloģiskie sasniegumi un inovācijas: straujais tehnoloģiju sasniegumu temps enerģētikas nozarē var ievērojami samazināt elektroenerģijas ražošanas izmaksas. Solāro staciju tehnoloģijas ir piedzīvojušas ievērojamus sasniegumus, kā rezultātā ir uzlabojusies efektivitāte un pieejamība. Saules paneļu izmaksu samazināšanās kopā ar labvēlīgiem valdības stimuliem un finansēšanas iespējām padara saules enerģiju par arvien pievilcīgāku un finansiāli dzīvotspējīgāku izvēli.

4) Politika un tiesiskais regulējums: stimuli, subsīdijas un noteikumi, kas veicina atjaunojamās enerģijas izmantošanu, var padarīt zaļos enerģijas avotus ekonomiski dzīvotspējīgākus. Un otrādi, politika, kas atbalsta vai soda konkrētus enerģijas avotus, var ietekmēt dažādu tehnoloģiju kopējo izmaksu konkurētspēju. Taču ilgtermiņā tagad jārēķinās, ka ES mērogā visas valstis, kas līdz 2030. gadam nesamazinās savu CO2 apjomu, tiks sodītas un šajā gadījumā šie sodi būs jāmaksā uzņēmumiem augstāku nodokļu vai elektroenerģijas izmaksu veidā.

5) Sociālekonomiskie faktori: ir svarīgi ņemt vērā elektroenerģijas ražošanas metožu plašāku sociāli ekonomisko ietekmi. Piemēram, atjaunīgās enerģijas projektu ieviešana var radīt darbavietas, stimulēt vietējo ekonomiku, palīdzēt iegūt zaļos sertifikātus un celt komercīpašuma vērtību uzņēmumiem un to reitingus banku aizdevumiem vai starptautiskajiem sarakstiem, kā arī palielināt enerģētisko neatkarību.

Kopsavilkums:

Izlīdzinātās enerģijas izmaksas IEI ir nenovērtējams instruments, lai salīdzinātu izmaksas, kas saistītas ar dažādiem enerģijas avotiem. Ņemot vērā sākotnējās investīcijas, ekspluatācijas izdevumus un elektroenerģijas ražošanu mūža garumā, IEI sniedz godīgu elektroenerģijas ražošanas patieso izmaksu novērtējumu. Novērtējot patiesās elektroenerģijas ražošanas izmaksas, saules enerģija kļūst par pārliecinošu izvēli. Ar zemākām ekspluatācijas izmaksām, ilgu kalpošanas laiku, vides ieguvumiem un tehnoloģiskajiem sasniegumiem saules enerģija piedāvā rentablu, ilgtspējīgu un sociāli atbildīgu risinājumu.

Speriet nākamo soli, lai pilnībā atraisītu savas nākotnes vai esošās sistēmas potenciālu. Ieplānojiet tikšanos ar mums tūlīt, un kopā izpētīsim jūsu komerciālā īpašuma iespējas. E-pasts: info@sunwise.lv .