Saules spēkstacijas padara noliktavas efektīvākas Baltijā un Ziemeļvalstīs

11. augusts, 2023

Attīstoties ilgtspējības un enerģijas pārvaldības sektoram, arī noliktavas ar specializētām funkcijām Baltijas un Ziemeļvalstu reģionos interesējas par novatoriskiem risinājumi, kas palīdzētu tām attīstīties līdzi laikam. Noliktavas, kas ir aprīkotas ar ledusskapjiem, saldētavām un graudu kā arī citu pārtikas produktu uzglabāšanu, saskaras ar unikāliem izaicinājumiem – kā saglabāt konkurētspēju un veicināt izaugsmi, kā reaģēt uz pieaugošajām enerģijas izmaksām un daudz ko citu. Saules elektroenerģijas staciju instalēšanas uz to jumtiem ne tikai risina šīs problēmas, bet arī piedāvā daudzas priekšrocības, kas var uzlabot šo noliktavu darbību. Uzziniet, kāpēc saules PV (photovoltaic) staciju integrēšana ir stratēģisks solis šai nozarei.

1. Iespēja samazināt pieaugošās enerģijas izmaksas

Noliktavas, kurās tiek veiktas energoietilpīgas darbības, piemēram, darbināti ledusskapji, saldētavas, notiek graudu u.c. pārtikas produktu uzglabāšana, var ievērojami samazināt izmaksas, izmantojot saules spēkstacijas. Ģenerējot ievērojamu enerģijas daļu uz vietas, noliktavas mazina atkarību no tīkla un pasargājas no neparedzamiem enerģijas cenu kāpumiem. Salīdzinot Nordpool redzamās elektroenerģijas cenas Latvijā no 2021. līdz 2023. gadam, redzama augšupejoša tendence. Pat, ja neskatāmies uz 2022.gadu, kas bija abnormāls enerģijas cenās, cenas nav atgriezušās 2021.gada līmenī un tirgus situācija pēc jaunajiem tarifiem liecina par cenu pieauguma trajektoriju arī nākotnē. To ir ietekmējuši tādi faktori kā elektroenerģijas pieprasījuma pieaugums (daudzām nozarēm cenšoties atteikties no fosilā kurināmā), politiskās nestabilitātes kaimiņvalstīs, un tīkla rekonstrukcijas darbi (kas nepieciešami, lai atbalstītu pieaugošo pieprasījumu un stabilizētu pašreizējo frekvenci).

2. Izvairīšanās no enerģijas pārrāvumiem tīkla remontdarbu laikā

Reģionos, kuros vērojama strauja pilsētu izaugsme, piemēram, Baltijā un Ziemeļvalstīs, tīkla darbības traucējumi modernizācijas dēļ nav nekas neparasts. Tīkla paplašinājuma un remontdarbi var izraisīt īslaicīgus strāvas padeves pārtraukumus, kas var traucēt noliktavas darbību, jo īpaši telpās ar kritiskām dzesēšanas un uzglabāšanas vajadzībām. Igaunijas tīkla operatora “Elering” veiktajā pētījumā tika uzsvērts, ka saules PV sistēmas, kas savienotas pārī ar akumulatoru krātuvi, piedāvā rentablu un uzticamu enerģiju tīkla traucējumu laikā, nodrošinot nepārtrauktu darbību.

3. Stratēģiska finanšu plānošana

Gadījumu izpēte un pētījumi liecina, ka saules spēkstacijas var izraisīt enerģijas izmaksu samazinājumu no 20% līdz 50% un dažos gadījumos pat vairāk. Piemēram, Amerikas Savienoto Valstu Nacionālās atjaunojamās enerģijas laboratorijas (NREL) veiktais pētījums atklāja, ka saules spēkstacijas uz saldētavu noliktavu jumtiem nodrošināja vidējo enerģijas izmaksu ietaupījumu par aptuveni 20% līdz 30%. Līdzīgi, pētot kādas graudu noliktavas Dānijā ieguvumus pēc saules paneļu uzstādīšanas, enerģijas izmaksas ir samazinājušās par 40%, kā minēts Somijas Inovācijas fonda (Sitra) ziņojumā.

4. Neatkarība no tīkla un stabilitāte

Enerģētikas pārejas kurss Ziemeļvalstīs ir stratēģiski vērsts uz diviem mērķiem — panākt tīkla neatkarību un enerģijas cenas stabilitāti. Nordic Energy Research pētījums izceļ saules enerģijas potenciālu šo mērķu sasniegšanai. Noliktavas, kas ir ļoti atkarīgas no tīkla, ir neaizsargātas pret strāvas padeves pārtraukumiem, sprieguma svārstībām (pastāvīgiem traucējumiem, kas laika gaitā var sabojāt aprīkojumu, piemēram, saldētavas), un operacionālajiem traucējumiem. Tomēr, stratēģiski samazinot atkarību no tīkla, var uzlabot noliktavu enerģētisko noturību un uzlabot piegādes drošību.

Zviedrijas piemērs pastiprina šo tendenci. Nesenie Zviedrijas Enerģētikas aģentūras dati liecina, ka no 2018. līdz 2020. gadam saules enerģijas spēkstaciju skaits komercdarbības un rūpniecības nozarēs palielinājās par iespaidīgiem 60%, un arī pēdējos gados investīcjas šinī virzienā nav apstājušās. Šis lokālās enerģijas ražošanas pieaugums mazina spiedienu uz tradicionālajām tīkla sistēmām, uzlabojot vispārējo uzticamību.

5. Ilgtspējīga attīstība, saskaroties ar vides problēmām

Klimata pārmaiņas un vides problēmas ir veicinājušas globālu pāreju uz ilgtspējīgu stratēģiju ieviešanu visās nozarēs. Noliktavas un loģistikas centri, kam ir augsts elektrenerģijas patēriņš un oglekļa emisijas, var spēlēt nozīmīgu lomu to ietekmes uz vidi samazināšanā. Izmantojot saules stacijas enerģijas iegūšanai, tās aktīvi veicina tīras enerģijas ražošanu, samazina siltumnīcefekta gāzu emisijas un samazina noliktavu oglekļa pēdas nospiedumu. Apņemšanās ievērot ilgtspējīgas biznesa darbības principus atbilst arī pieaugošajām patērētāju vēlmēm videi atbildīgiem uzņēmumiem un saskan ar Baltijas un Ziemeļvalstu valdību apņemšanos izvirzīt stingrus vides aizsardzības mērķus.

6. Atjaunīgās enerģijas ieviešanas stimuli

Daudzas valdības un vietējās pašvaldības piedāvā stimulus uzņēmumiem, kas iegūlda atjaunīgajos enerģijas avotos, piemēram, saules enerģijā. Latvijā ar stimulēšanu un atbalstu galvenokārt nodarbojas “Altum”, kas var piešķirt grantu ar 30% kapitāla atlaidi saules stacijas uzstādīšanai uzņēmuma pašpatēriņa vajadzību nodrošināšanai. Izmantojot šo un citus atbalsat mehānismus, noliktavas var paātrināt pāreju uz tīru enerģiju, vienlaikus samazinot savu finansiālo slogu. Sazinieties ar Sunwise, lai uzzinātu vairāk: info@sunwise.lv

7. Zīmola reputācijas stiprināšana

Patērētājus arvien vairāk piesaista videi draudzīgi uzņēmumi. Izmantojot saules enerģiju savu biznesa darbību nodrošināšanai, noliktavas var stiprināt zīmola reputāciju un pozicionēt sevi kā atbildīgas struktūras, kas veicina ilgtspējīgu attīstību un ir apzināti par savu ietekmi uz cilvēku veselību un vides piesārņojumu. Šis pozitīvais tēls var rezonēt gan ar patērētājiem, gan ieinteresētajām personām, potenciāli piesaistot jaunus klientus un veicinot zīmola lojalitāti.

8. Ilgtermiņa investīcijas

Saules paneļu kalpošanas laiks ir 25-30 gadi, kas padara tos par veiksmīgu ilgtermiņa ieguldījumu. Noliktavas, kas aprīkotas ar saules PV stacijām, var baudīt pastāvīgu enerģijas ietaupījumu gadu desmitiem pēc sākotnējās uzstādīšanas. Investīcija atmaksājas vidēji ceturtajā (4) vai piektajā (5) gadā. Šis ilgtermiņa plānošana atbalsta noliktavu darbības ilgmūžību kā arī ceļ to kā NĪ vērtību, padarot to par saprātīgu izvēli ilgstošai izaugsmei un rentabilitātei.

Nobeigumā

Saules spēkstaciju integrācija Baltijas un Ziemeļvalstu risina problēmas ar visaptverošu pieeju, piedāvājot risinājumus pieaugošajām enerģijas izmaksām, tīkla nestabilitātei, ilgtspējas problēmām, finanšu plānošanai un zīmola reputācijai. Šāda investīcija uzņēmumā, veido energoefektīva un atbildīga biznesa startēģiju. Atklājiet kā arī jūsu noliktava vai loģistikas centrs var viegli un ātri kļūt energoefektīvs un zaļš ar Sunwise atbalstu. Rakstiet: info@sunwise.lv